Někteří lidé mají ze zubaře panickou hrůzu a přitom stačí si uvědomit, že dentisté se snaží maximálně nám vyhovět a provést zákrok, aby byl pokud možno bezbolestný. Nakonec v ordinaci zjistíte, že mnohem více námahy než vy, vydá lékař, který provádí mnohdy ne zrovna snadné zákroky, a někdy se při tom i docela zapotí. Zejména, jde-li o extrakci zubu.
Proč se přestat bát zubaře
Anestetikum – někteří lidé mají velmi špatnou zkušenost s dentisty z období socialismu. Tehdy stačilo chvíli naslouchat kvílení zubní vrtačky, přehlušované ječením a úzkostnými projevy pacienta v křesle, a bylo vám jasné, že něco podobného čeká právě vás. Mnozí vystrašení jedinci se pak bledí strachy soukali do ordinace, a stávalo se, že dokonce z čekárny prchali pryč.
Od té doby však uplynulo pár desítek let a změnila se i lékařská péče v tomto směru. Zubař v Praze se bude ze všech sil snažit o to, aby vás zákrok nebolel, ono je to totiž také v jeho zájmu, abyste zůstali klidní, nevrtěli se mu pod rukama a mohl pak odvést profesionální výkon. Mnoho lidí se opravdu klepe strachy před extrakcí zubu a přitom je to zákrok, který bolí víc zubaře, než vás.
K zubaři choďte připravení
Zubař se vás nebude ptát na znalosti malé násobilky a díla Karla Čapka, přesto se na pobyt v ordinaci důkladně připravte:
Nezanedbávejte hygienu – co nejvíce pomůže před zákrokem zubaři i vám samotným, je důkladné čištění zubů včetně mezizubních prostor. Zbavte chrup všeho plaku, který tu ulpí po snídani. Snídani však nezanedbávejte, nechoďte do ordinace nalačno, protože by vám to ještě navýšilo hladinu stresových hormonů v krvi.
Alkohol a analgetika nechte stranou – posílit se alkoholem je velice nerozumné a nadopovat se prášky je ještě horší varianta. Zubní lékař volí s ohledem na váš zdravotní stav vhodné anestetikum a v kombinaci s alkoholem a analgetiky to může způsobit i vážné zdravotní problémy.