S dřevěnou paletou se setkal téměř každý z vás a stěží se najde někdo, kdo by nevěděl, jak vypadá. Na první pohled docela obyčejná konstrukce z nehoblovaných prken, doplněná seříznutými trámky a sbitá ocelovými hřeby překvapivě unese obrovské množství zátěže, udává se, že nosnost klasické přepravní palety jsou až dvě tuny. Dvě tuny nákladu pro přepravu po souši, po moři i letecky.
Zdálo by se, že žádné lepší řešení pro nakládání balíků a převážení paletovým či vysokozdvižným vozíkem neexistuje, ale nenechte se mást. Nejen, že existuje, ale jde o výrazně sofistikovanější způsob přepravy nákladu.
Plastové palety dosud nikdo nepřekonal
Výrobci plastových palet tvrdí, že jejich produkty mohou v konkurenci dřevěné palety předběhnout i při běhu na dlouhou trať. Co konkrétně to znamená?
Vyšší nosnost – na plastovou paletu můžete naložit až pět tun nákladu. Zdá se vám to nevěrohodné? Je tomu skutečně tak, jde o speciální výlisek z tvrzeného plastu, není to obyčejný měkký polyetylen nebo PVC, které známe z běžných výrobků v obchodní síti.
Snadná údržba – vyčistit plastovou paletu je velmi jednoduché, vystačíte s hadicí s tlakovou vodou, kartáčem a vhodným čisticím roztokem. Ovšem vyčistit paletu z nehoblovaného dřeva je někdy téměř nemožné.
Žádná koroze ani hniloba – plastových palet se netýká koroze a nenapadá je ani hniloba. V tomto směru jsou mnohem výhodnější, než palety dřevěné, jejich životnost je také mnohonásobně kratší.
Žádné syntetické látky – některé dřevěné palety se napouští speciálními roztoky proti plísním a bakteriím, ovšem jedná se o mnohdy toxické záležitosti, což může negativně ovlivnit samotný náklad anebo osoby, které s paletami přijdou do styku. Plastové palety se naopak nenapouští ničím, není k tomu žádný důvod, protože nejsou porézní a plísně ani bakterie se na jejich povrchu nerozmnožují tak efektivně, jako na dřevě.